Tested: Hi-Lux XTC1-4X34 Riflescope
by
posted on December 28, 2018
luxxt.jpg
In 2017, the NRA updated its rules for the High Power division to allow optics with a maximum magnification of 4.5X and a maximum objective size of 34 mm. In response, Hi-Lux produced a scope that would conform perfectly to the rules. The XTC is a 1-4X variable-power scope that features a 30 mm tube and a 34 mm adjustable objective lens.
Staff tested the precision and repeatability of the adjustment dials by zeroing the scope, then locking it in a shooting vise and viewing crosshair movement over a 1" grid target. It was confirmed that each click equaled 1/4" of movement at 100 yds. Turning the dial 75 clicks in each direction and then 75 back confirmed that the crosshair returned to its original location. The scope’s lenses are fully multi-coated for clarity, brightness and glare mitigation, and performed well in direct sun as well as low light—on par with some optics made in Japan or the Philippines that we’ve tested costing more.
The 10.2", 16.5-oz. XTC is adjustable for parallax by turning its objective bell. This is important for a scope intended for use in 200-, 300- and 600-yd. matches, with each distance clearly marked. But the scope is also versatile—parallax settings of 15, 20, 40 and 100 yds. (and infinity) are also marked for use on an airgun, crossbow, shotgun or for close-range defensive scenarios. Its versatility is further enhanced by a green illuminated reticle that features a 12-position rheostat with two “off” positions.
Latest
North South Skirmish Association 1
Roar of the Muskets: The North-South Skirmish Association
Interest in Gunsmithing Grows as Potential AI Safe Haven
Pietta Re-Introduces Starr Revolver Models
Why the Murder Rate Quickly Fell to a Likely Historic Low
16 New Bolt-Action Rifles for 2026
Review: Chiappa Rhino 60DS 10 mm Auto